Конспекти уроків

  Плани-конспекти уроків
Розділ 4. Закони в житті твоєї сім’ї (3 години)
Що таке сім’я і шлюб. Як укласти шлюб. Чи можуть неповнолітні укласти шлюб. Які особисті немайнові та майнові права і обов’язки  мають подружжя
Розтлумачує поняття «сім’я» і «шлюб», обґрунтовує важливість права людини на створення сім’ї.
Пояснює, використовуючи положення статей Сімейного кодексу України, умови укладання шлюбу, зокрема порядок укладання шлюбу неповнолітньою особою.
Називає окремі особисті немайнові права і обов’язки подружжя і характеризує їх на конкретних прикладах.
Аналізує правові ситуації і пропонує шляхи їх розв’язання на підставі норм сімейного права.
Висловлює власні думки щодо створення сім’ї
Взаємні права та обов’язки батьків і дітей. Особисті немайнові права дітей. Права батьків і дітей на майно, право на утримання
Пояснює чому права та обов’язки батьків і дітей є взаємними, наводить приклади окремих прав батьків і дітей.
Описує обов’язок матері, батька утримувати дитину та обов’язок повнолітніх дітей утримувати батьків.
Моделює та розв’язує правові ситуації, пов’язані з правами і обов’язками батьків і дітей.
Висловлює власне ставлення до взаємних прав і обов’язків батьків і дітей
Як  держава захищає права дитини в сім’ї. Що таке опіка, піклування, усиновлення
Називає державні органи та установи, що опікуються правами дитини.
Оцінює ситуації порушення прав дитини в сімї.
Розповідає про підстави і процедуру позбавлення батьківських прав.
Розрізняє усиновлення та опіку і піклування.
Моделює та розв’язує правові ситуації.
Висловлює судження щодо важливості і значення виховання дитини в сім’ї
ТемаЩо таке сім'я і шлюб
Мета: Сприяти поетапному засвоєнню учнями матеріалу програмних питань; залучити їх до роботи із текстом нового Сімейного кодексу; розвивати мислення учнів; підвести учнів до розуміння важливості знань у галузі сімейного права для формування ними в майбутньому гармонійних сімейних стосунків.
Очікувані результати
   Після цього уроку учні зможуть :
·             розтлумачувати поняття «сім’я» і «шлюб»;
·            пояснювати, використовуючи положення статей Сімейного кодексу України, умови укладення шлюбу, порядок укладення шлюбу неповнолітньою особою;
·   називати окремі особисті немайнові права та обов’язки подружжя і характеризувати їх на конкретних прикладах;
·                 аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв’язання на підставі норм сімейного права;
·                   висловлювати власні думки щодо важливості створення сім’ї.
Матеріали для уроку: Конституція України, Конвенція ООН про права дитини, Сімейний кодекс, Наровлянський О. Правознавство (практичний курс). – К. : Грамота, 2009.
Основні поняття : сім’я, шлюб, кодекс, Сімейний кодекс України.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
    
    «Найлучша спілка – то чоловік і жінка»



План уроку :
1.                Сімейний кодекс України.
2.                Що таке сім’я.
3.                Як укласти шлюб.
4.                Які особисті немайнові та майнові права і обов’язки має подружжя.
               I. Вступна частина.
Читання історичного документу, обговорення запитань у загальному колі.
            II. Основна частина.
Робота з документом. 
"Асоціативний калейдоскоп".                                
Робота в парах.                                               
Складання текстової схеми.
«Мозковий штурм».
Бесіда.
Індивідуальне читання тексту і складання текстової схеми.
        III. Заключна застина.
Обговорення в загальному колі.                   
Робота в малих групах.                                 
Аналіз правової ситуації.
Технологія « Мікрофон »
Усний висновок.
               I.  Вступна частина.
1.     Організаційний момент.
2.     Робота з документом. Зачитати учням уривок з історичного документу.

Обговорення з учнями у загальному колі ( або в парах ) :
·                   Яке ваше ставлення до такої традиції ?
·                   Хто, на вашу думку, повинен виховувати дітей ?
·                   Де повинна зростати кожна дитина ?
·                   Свої відповіді обґрунтуйте.
Можна запропонувати учням самим назвати тему уроку : як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку ?
               IІ. Основна частина. Освоєння нового матеріалу.

1.   Ознайомлення з Сімейним кодексом України.
Слово вчителя. Відносини, що складаються в сім’ї, називаються сімейними і регулюються нормами сімейного права, які закріплені в Конституції України та Сімейному кодексі України. Основним джерелом сімейного права є Сімейний кодекс України, який складається із 7 розділів, 22 глав, 292 статей     (новий кодекс вступив в дію з 1 січня 2003 року).
Завдання. Опрацювати Сімейний кодекс України (ст. ст. 4, 5, 9) і дати відповідь на запитання : як визначено право особи на сім’ю ?
2.       Робота над поняттям «сім’я».
Завдання. Записати на дошці всі асоціації, які ви пов’язуюєте з цим словом
(«асоціативний калейдоскоп»). Запропонувати учням на основі цієї роботи дати визначення цього поняття, а потім порівняти з визначенням «сім’ї», що подано в законі.
Робота з документом.
Завдання. Прочитати визначення «сім’ї», що подано в ст. 3 Сімейного кодексу України.
Зробіть висновок. Що об’єднує людей у сім’ю ? Що називають сім’єю ?
За допомогою «мозкового штурму» висловіть припущення, які обставини потрібно враховувати при укладенні шлюбу.
Завдання.
·          Опрацюйте текст підручника ( п.2, §17 ).
·          Прочитайте положення сімейного законодавства (ст. ст. 22, 24, 25, 26 ).
·          Визначте і коротко запишіть умови укладення шлюбу.
Слово вчителя. Водночас закон передбачає певні обставини, за якими шлюб не може бути зареєстрований.
Робота за схемою. Учні коментують схему.
Робота з документом. Перепони до вступу у шлюб.
Учні зачитують ст. 26 із Сімейного кодексу «Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою» :
·                   родичі прямої  лінії споріднення;
·                   рідні брат і сестра;
·                   двоюрідні брат і сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;
·                   усиновлювач та усиновлена ним дитина.
Бесіда.
  • У чому полягає відмінність між повнорідними і неповнорідними братами і сестрами ?
  • Що вам відомо про шкідливість кровозмішення близьких родичів ?

Можна запропонувати учням скласти текстову схему «Припинення шлюбу». Завдання може бути виконане вдома. Орієнтований зразок подається.
Для опрацювання змісту 4 пункту плану учням пропонується :
1) індивідуально скласти короткий, з трьох-чотирьох пунктів, перелік особистих немайнових і майнових прав і обов’язків подружжя;
2) порівняти свої думки з думками однокласників та текстом підручника (п.3, §17 )
                    IІІ. Заключна частина.
1. Систематизація та узагальнення знань.
Пропоную учням повернутися у Стародавню Спарту.
Завдання. Уявіть, що в Стародавній Спарті були такі закони, з якими ми щойно ознайомилися. Як в нових умовах діяв би правитель ?
Робота в малих групах.        Проаналізуйте ситуацію і запропонуйте шляхи її вирішення.
Після одруження чоловік почав вимагати, щоб дружина залишила роботу й займалася веденням домашнього господарства. Жінка не погодилася із цим. Більше того, вона вирішила переїхати від чоловіка, з яким проживала в однокімнатній квартирі разом із свекрухою, до своїх батьків у приватний будинок. Чоловік не погоджується із цим і наполягає на своєму, вважаючи дії дружини порушенням її сімейного обов’язку.
2. Підсумки уроку.
Технологія «Мікрофон».
Вправа «Я маю намір у майбутньому» :
1.     Створити сім’ю, тому що..;
2.     Залишитися незаміжньою ( неодруженим ), тому що…
Учні передають один одному почергово «мікрофон», при цьому висловлюється лише той, у кого в руках «мікрофон».
Усний висновок. Сім’я є надзвичайно важливою ланкою людського суспільства. Саме завдяки сім’ї продовжується людський рід, саме в ній виховуються діти.
3. Домашнє завдання.
§        Опрацювати текст підручника §17.
§        Підготувати відповіді на запитання і завдання до       
    вказаного параграфу.
§        Скласти словник термінів.
§        Поміркувати, про що йдеться у наведених народних
                     приказках :
«Не хвалися жінкою від сьомого дня, а від сьомого года»
«Нема кращого в світі , як родина !»


Тема. Взаємні права та обов’язки батьків і дітей.
Мета: сприяти засвоєнню учнями матеріалу даної теми; залучити учнів до подальшого дослідження Сімейного кодексу України, використовуючи різні методичні прийоми; формувати навички моделювання і розв’язання правових ситуацій; розвивати мислення учнів; виховувати свідоме ставлення до взаємних прав та обов’язків батьків і дітей.
Очікувані результати.
Після цього уроку учні зможуть :
·     пояснювати, чому права та обов’язки батьків і дітей є взаємними;
·     наводити приклади прав батьків і дітей;
·     описувати обов’язки матері і батька утримувати дитину та обов’язки повнолітніх дітей утримувати батьків;
·     моделювати і розв’язувати правові ситуації, пов’язані з правами та обов’язками батьків і дітей;
·     висловлювати власне ставлення до взаємних  прав і обов’язків батьків і дітей.
Матеріали для уроку : Конституція України, Сімейний кодекс України, Наровлянський О. Правознавство (практичний курс). – К. : Грамота, 2009, папір, олівці, маркери.
Основні поняття : аліменти.
Тип уроку : комбінований.
«Щастя кожного в сім’ї залежить від всіх членів сім’ї»
Структура уроку
                I. Організаційний момент.
             II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
          III. Вивчення нового матеріалу.

1. На чому ґрунтуються права та обов’язки батьків і дітей.

2. Що таке особисті немайнові та майнові права і обов’язки батьків і дітей
ІV.   Закріплення нових знань і навичок.
V.    Підсумки уроку.
VІ.   Домашнє завдання.
Хід уроку
  І.Організаційний момент.
  ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Бесіда.
1.                Що таке сім’я ?
2.                Що таке шлюб ? Назвіть умови укладення шлюбу.
Аналіз ситуації. Вчитель зачитує учням лист дитини.
«Моя сім’я дуже велика. У мене десятки братів і сестер. Стільки ж мам, татусів, бабусь. Ви скажете, що такого не може бути. Може, бо я живу в інтернаті. Багато хто із нас своїх батьків не знає, або не хоче про них згадувати. Так вже склалося. Найважливішим є те, що я тут знайшов свою домівку, що тут мене люблять і поважають. Іноді в газетах і телепередачах я зустрічаюся із фактами про те, що не в усіх інтернатах діти живуть добре. Мені навіть не віриться, що таке може бути.»
Запитання.
1. Чи можна стверджувати, що автор листа живе в сім’ї ? Обгрунтуйте свою відповідь.
2. Як ви вважаєте, щаслива ця дитина чи ні? Чому?
Правовий диктант з використанням карток.
Запитання. На які групи поділяються права та обов’язки подружжя ?
Вчитель пропонує перелік прав і обов’язків. Учні піднімають картки з відповідними літерами.
Добір фактів
Із Сімейного кодексу України :
ст. 35. Право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу;
ст. 49. Дружина має право на материнство;
ст. 50. Чоловік має право на батьківство;
ст. 51-52. Право дружини та чоловіка на повагу до своєї індивідуальності; на фізичний та духовний розвиток;
ст. 55. Дружина та чоловік зобов’язані спільно дбати про матеріальне забезпечення сімї;
ст. 56. Дружина та чоловік мають право на особисту свободу, на вибір місця свого проживання;
Глава 7. Право особистої приватної власності дружини та чоловіка;
Глава 8. Право спільної сумісної власності подружжя;
ст. 75. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги за умови, що другий із подружжя може надавати її;
ст. 144. Обовязок зареєструвати народження дитини;
ст. 145-146. Визначення прізвища та імені дитини;

ст. 180. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
    ІІІ.      Вивчення нового матеріалу.
            Інтерактивна розповідь вчителя. Взаємні права та обов’язки дітей та батьків ґрунтуються на походження дитини від них. Документом, що засвідчує походження дитини, є Свідоцтво про народження.
Завдання. Опрацюйте ст.ст. 122, 125-128, 141, 142 Сімейного кодексу і дайте відповіді на такі запитання :
1.  Яким чином визначається походження дитини, батьки якої перебувають у шлюбі?
2.  Як визначається походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі?
3.  Яким є основний принцип щодо прав та обов’язків батьків по відношенню до дітей і дітей по відношенню до батьків ?
Робота в парах.
Завдання :
1) ознайомтесь з текстом підручника (п.1 §18);
2) поясніть, чому права і обов’язки батьків і дітей є взаємними.
Учні кількох пар висловлюють свої судження.
Активізація мислення. Метод емоційного стимулювання.
Загальновідомо, що кожен із нас має в сім’ї якісь обов’язки. Намалюйте на аркуші паперу один із найхарактерніших обов’язків, які виконуєте ви в сім’ї. Дайте малюнку назву.
Слово вчителя. Взаємні права дітей та батьків можуть мати особистий немайновий та майновий характер.
Завдання. Опрацюйте розділ 3 Сімейного кодексу, складіть таблицю «Особисті немайнові права та обов’язки дітей та батьків».
Учні кількох пар зачитують результати роботи, висловлюють свої судження.
На основі складеної таблиці розв’яжіть ситуативну задачу. Обговорення у загальному колі.
ЗавданняПроаналізуйте ситуацію та аргументовано поясніть, як вона повинна бути розв’язана.
Оксана й Олег розлучилися. Вони мають трирічного сина Андрія, якого виховують батьки Олега. Бабуся й дідусь відмовляються віддати Оксані дитину і не дозволяють їй відвідувати сина.

Учні висловлюють власні судження. Вчитель корегує відповіді учнів.
IV.     Закріплення нових знань і навичок.
Учні об’єднуються в групи. Кожна з груп отримує ситуативну задачу, що стосується питання майнових обов’язків дітей та батьків та питання утримання й розв’язує її, використовуючи положення 4 і 5 розділів Сімейного кодексу. Представники від кожної групи пропонують розв’язання правової задачі.
 V.     Підсумок уроку.
Турбота про дітей та обов’язок дітей допомагати своїм батькам є моральними нормами. Ці норми також записані в законодавстві нашої держави.
Технологія «Мікрофон». Як ви розумієте вислів «Щастя кожного в сім’ї залежить від всіх членів сім’ї» ?
VI.      Домашнє завдання.
1.     Опрацювати текст підручника §18.
2.     Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.
3.     Розгляньте ваше свідоцтво про народження. Які відомості воно  містить ? Навіщо потрібен цей документ ?
4.     Намалюйте великі терези, де на одну шальку впишіть відповіді :

·     Що мені дає сім’я, щоб я почувався щасливим ?
·     На іншу – що я роблю для сім’ї, щоб рідні були щасливими ?


Картинка


Тема. Як держава захищає права дитини в сім’ї . Що таке опіка, піклування, усиновлення.

      Мета: сприяти засвоєнню учнями знань з даної теми; формувати вміння розв’язувати ситуаційні задачі; розвивати пам'ять, мислення учнів; виховувати свідоме ставлення щодо важливості й значення зростання дитини в сім’ї.
      Очікувані результати.
    Після цього уроку учні зможуть:
· називати державні органи та установи, що опікуються правами дитини;
· оцінювати ситуації порушення прав дитини в сім’ї;
· розповідати про підстави і процедуру позбавлення батьківських прав;
· розрізняти усиновлення та опіку і піклування;
· моделювати та розв’язувати правові ситуації;
· висловлювати судження щодо важливості і значення виховання дитини в сім’ї.
Матеріали для уроку: Конституція України, Сімейний кодекс України, Наровлянський О.Правознавство(практичний курс),папір, маркери.
Основні поняття: позбавлення батьківських прав, усиновлення, опіка,        піклування,патронат.
Цифри до теми:
 14 – вік дитини, яка має право звернутися за захистом своїх прав до суду; встановлюється опіка;
 15 – різниця у віці між усиновлювачем  та усиновленою дитиною;
 14-18 – встановлюється піклування;
 18 – повноліття, повна дієздатність, різниця між усиновлювачем і усиновленою повнолітньою дитиною.
Тип уроку: комбінований.
«Не ті батьки, що в світ привели, а ті, що в люди вивели».
Структура уроку.
  I. Організаційний момент.
 II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
III. Вивчення нового матеріалу за планом:
    1.  Як держава захищає права дитини в сім’ї.
    2.  Позбавлення батьківських прав.
    3.  Що таке усиновлення, опіка та піклування.
IV. Закріплення нових знань і навичок.
 V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання.
  Хід уроку.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
     Правовий диктант.
     Дати визначення термінам: «шлюб», «сім’я», «Сімейний кодекс», «майнові відносини», «одношлюбність», «майнові права дітей», «аліменти», «договір»
    Дайте відповіді на запитання:
·        Які права та обов’язки  мають батьки щодо вас?
·           А якими є ваші права та обов’язки щодо батьків? Запишіть їх короткі переліки.
     III. Вивчення нового матеріалу.
Мотивація. Читання та обговорення історичного документу.
Домострой «про те як дітей вчити і страхом рятувати» (XVI ст.)
      Карай сина свого в юнацтві – і він заспокоїть тебе в старості та принесе тобі честь. Не будь скупим на стусани. Від стусанів не помре, а стане здоровим ; завдаючи стусани тілу, рятуєш душу від смерті. Не посміхайся до нього, не грайся з ним; якщо в малій справі посмієшся, у великій зазнаєш збитків. Не давай йому влади в юнацтві і трощи йому ребра, поки він росте, щоб, змужнівши, він не переставав підкорятися тобі.
                                                                   «Хрестоматія з історії Росії. М. 2001.»
За допомогою уявного мікрофону прокоментуйте цей документ.
Які почуття у вас викликала ця інформація? Чи траплялися вам ситуації, коли порушуються права дитини?
1.  Слово вчителя. На жаль і сьогодні трапляються ситуації, коли права дитини порушуються. Саме тому кожен із вас повинен знати, які права мають батьки щодо захисту дітей.
  За допомогою мозкового штурму запропонуйте, як батьки можуть захистити права своїх дітей (використовуйте власний життєвий досвід і матеріал, ви-вченний на попередніх уроках). Порівняйте свої судження з п.1§19 та ст.152, ст.154 Сімейного кодексу України.
Робота в парах.
Завдання. Прочитайте відповідний текст і положення законодавства та обговоріть питання:
·                        Які шляхи (засоби) захисту прав дитини ви знаєте?
·                        У якому віці дитина може самостійно звернутися до суду за захистом своїх прав?
·                        Як ви розумієте вислів « Належне батьківське виховання»?
·                        Що саме, на вашу думку, батьки мають забезпечити дитині?
Після обговорення в парах, учні кількох пар представляють результати роботи. Учні інших пар доповнюють або відкориговують відповіді однокласників.
2. Слово вчителя. Батьки або один з батьків, що порушують права дитини, можуть бути позбавленні батьківських прав. Закон визначає підстави позбавлення батьківських прав, а також коло осіб, які мають право порушити питання про позбавлення батьківських прав.
   Вивчення даних питань шляхом коментованого аналізу схем. Учні зачитують та обговорюють кожну складову схеми.
 Запитання: чи розумієте ви, чим усиновлення відрізняється від встановлення опіки чи піклування ?
   Робота в парах (четвірках)
   Щоб знайти відповідь на запитання учням пропонується дослідити ст.ст.207,211,243,244,249,252 Сімейного кодексу України. Виписати у зошит 2-3 ключові слова для кожної статті або пункту статті. На основі цих слів учні повинні скласти 1-2 запитання до кожної статті, пункту і продумати можливі відповіді на них. Учні представляють свою роботу .
   IVЗакріплення нових знань і навичок.
Пригадайте історичний документ, з яким ми знайомились на початку уроку «Домострой « про те, як дітей вчити і страхом рятувати» (XVI ст.)»
  Які  зміни ви внесли б  в цей документ ?
Що означають в нашій темі цифри :

14 – вік дитини, яка має право звернутися за захистом своїх прав до суду; встановлюється опіка;
15 – різниця у віці між усиновлювачем  та усиновленою дитиною;
14-18 – встановлюється піклування;
18 – повноліття, повна дієздатність, різниця між усиновлювачем і усиновленою повнолітньою дитиною.
 В 2005 році указом Президента України була суттєво збільшена грошова виплата сім’ї у зв’язку з народженням дитини.
Завдання.          
   1. Чому держава це робить?
   2. Як, на вашу думку, повинні бути використані ці кошти?
Обґрунтуйте свої думки скориставшись схемою (технологія «Незакінчені речення»):
   1. Я вважаю, що держава це робить тому, що…
   2. Передусім, ці кошти повинні бути використанні для …
V. Підсумок уроку.
Рефлексія. Сім’я - це осередок де зростає дитина.
   1. Чому вважається, що дитина повинна виховуватися  в сім’ї?
   2. Намалюйте емблему своєї сім’ї та представте її. Прокоментуйте значення сім’ї для життя людини.
   VI. Домашнє завдання.
   1. Опрацювати текст підручника §19.
   2. Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.
   3. Поясніть як ви розумієте зміст українських народних приказок:
   «Ніхто не бачить і не чує, як сирота плаче  й горює».
   «Не той батько, що зродив , а той, що до ума довів».
  4. Складіть кодекс правил Вашої сім’ї.




Немає коментарів:

Дописати коментар